Zimní QRP závod 2012

Info o účasti všech členů radioklubu v zimním QRP závodě 2012

Na zimní QRP závod jsme vyrazili opět ve stejné sestavě: Jirka OK1MWW, Alex OK1IUO a Vojta OK1GI. Start „polární“ expedice byl již tradičně v neděli ráno v 7 hodin na parkovišti Ski centra v Říčkách v Orl. horách. Po příjezdu na naše QRP stanoviště u Kunštátské kaple přímo na hřebenu Orlických hor jsme nejprve museli doslova vydolovat přístřešek z vrstvy sněhu a poté jsme jej zakryli plachtou. Venku byl mráz -15°C a místy celkem silné poryvy větru, uvnitř však teploměr ukazoval jen -8°C a vzhledem k celkovému zahrabání ve sněhu byl v našem „bivaku“ klid a z počátku v něm bylo celkem příjemně. Vyhrabávání díry ve sněhu nám tentokrát zabralo hodně času a další komplikace působilo sestavování stožáru na antény, kdy se ve spojích utvořila během dopravy námraza, kterou jsme museli nejprve odstranit. S rukavicemi to bylo velmi obtížné a bez nich to nešlo. Do začátku závodu jsme nakonec měli cca 10min rezervu. Během závodu pracovala technika dobře (až na cékvidlo, kterému stejně jako předloni patrně vadil mráz. Třetí příležitost už asi nedostane…). Baterky tentokrát vykazovaly na konci závodu ještě 12,2V.

V samotném závodě jsme na obou pásmech udělali menší množství spojení nežli v posledních dvou ročnících. Hlavně na „dvoumetru“ je výsledek za očekáváním. Hodně stanic zřejmě odradila předpověď počasí s třeskutými mrazy. V Orlických horách jsme patrně byli sami. Náš radioklub však měl 100% účast, jelikož na své značky soutěžili i Lexa OK1VOF a Honza OK1MUO a body ostatním rozdávali také Vláďa OK1HGA i Pavel OK1UG.

Balení nám tentokrát zabralo o 10 minut déle. I tak jsme byli již hodinu po závodě zpět ve Ski centru a již v teple při dobré kávě jsme hodnotili průběh letošního závodu.

70cm          28QSO            3618 bodů           ODX   DB6NT   332km

2m              44QSO            5480 bodů           ODX  OM5CM  260km

Děkujeme všem stanicím za spojení a těšíme se NSL v letním (šestihodinovém) QRP závodě.

Obrázky a mapy spojení jsou uloženy v sekci Fotogalerie.

6.2.2012                           Vojta

Info o účasti OK1VOF

Po loňské účasti z Andrlova chlumu nad Ústím (docela dost rušení z věže) jsem letos vyrazil na Kozlovský kopec nad Českou Třebovou, odkud jsme se tohoto "polárního" závodu zúčastnili s OK1IUO v roce 2009 (první ročník zimního QRP). Letos byla sice zima, ale díky sluníčku a jasné obloze to byl závod relativně příjemný (jen po závodě jsem si chtěl dopřát oběd na místní chatě, ale jaksi jsem se tam "nevešel" - běžkaři ji úplně naplnilI). Výsledek ale je příjemný už méně : na 70 cm o pár spojení více než vloni - ale za to skoro o polovinu více bodů, na 2m spojení o pár méně ale bodů méně o 1/3, takže celkový výsledek horší než v roce 2011

A jinak ještě poznatek : už i na Kozlově je "cítit" rušení z rozhledny, ale není to tak tragické jako na Andrláku.

A celý závod jsem odjel s FT-817 na LiPo baterku 5000mAh a po contestu ještě byla docela fit (při nabíjení se do ní vešlo cca 2100mAh).

Foto stanoviště a mapy spojení v galerii.