Jak jsem poslouchal KP4AO

Poslech KP4AO u Jirky OK1MWW


Po informaci z webu OK2KKW , že by KP4AO měli být slyšet snad i na dipól jsem se rozhodl, že to taky vyzkouším a nostalgicky si zavzpomínám na svoji účast při prvním EME spojení z OK mezi OK1KIR a WA6LET 23.5.1976. Shodou náhod jsem měl možnost tenkrát být při tom, protože jsem po dobu svých studií v Praze trochu hostoval v OK1KIR. Na historické fotce (zdroj : stránky OK2KKW) z toho dne jsem první vlevo ve spodní řadě.
Na poslech jsem se připravil už za světla , viz obr1 a obr2. Zařízení se skládalo ze 14 el. Yagi na sklopeném stožárku a FT817. Připravil jsem taky busolu a vodováhu s úhloměrem pro směrování antény, ale nakonec bylo úplně jasno a měsíc byl dokonale vidět, takže tyto navigační pomůcky nebyly potřeba. V 22:00 jsem vyrazil na zahradu a v podstatě ihned se mi podařilo zachytit signály KP4AO, ale s dost silnými úniky. Taky směrování antény na měsíc bylo dost kritické, myslím že s mojí FT817 by to na dipól opravdu nešlo. Poslouchal jsem na reproduktor a někdy ( když jsem se anténou trefil) byl signál opravdu silný, normálně bych dal tak 579, ale S metr na FT 817 se sotva hýbal. Pokusil jsem se i něco náhrát, ale jen mobilem
a přes reproduktor ale byl jsem při ovládání pomalý, takže ty nejlepší pasáže zdokumentované nejsou. Relace byly velmi krátké.
Nejlepší, co jsem vybral je v přiloženém souboru. V 23:00 jsem to zabalil, protože na zařízení padala silná rosa a bylo mi zima.
Jako zážitek pěkné, čekal jsem ale, že signál bude ještě lepší. Na QSO by to nebylo i kdyby byl můj 200W PA funkční - v současné době probíhá jeho rekonstrukce.

Třeba někdy příště.

Poznámka OK1VOF : I já jsem to zkusil, s vybavením FT-817 + dualband HB9CV na "ručním rotátoru" (ruka chvílemi dost brněla) na balkoně paneláku s výhledem na Měsíc. Poslouchal jsem skoro celé okno (mimo asi 20 min, kdy jsem si musel dát svařák abych vydržel až do konce a nezmrzl), ale neslyšel jsem mimo pár tropo stanic, které KP4AO volaly (většinou SP) nic.